U srijedu, 10.11.2021., u prostorijama Fondacije Izvor nade održana je terapijsko-interaktivna radionica na temu „Razumijevanje anksioznosti“. Radionica je zamišljena u sklopu projekta „Razgovor o meni“ koji ima za cilj približiti mladim ljudima teme mentalnog zdravlja kroz radionice sa stručnjacima iz ove oblasti.
Na radionici su učestvovali stipendisti/ce Fondacije Izvor nade, studenti/ce različitih fakultetskih usmjerenja, koji su iskazali svoje interesovanje za ovakav događaj.
Cilj radionice bio je informisati učesnike o anksioznosti, njenim uzrocima i savjetima za samopomoć, kao i pružiti priliku prisutnima da kroz diskusiju dobiju odgovore na najaktualnija pitanja.
Radionicu je vodila psihoterapeutkinja Đana Lončarica, koja je sa studentima/cama podijelila svoje znanje i iskustva u radu sa klijentima koji se suočavaju sa anksioznošću. Đana je istakla da je problem anksioznosti čest među mladim ljudima zbog različitih razvojnih zadataka, pritiska društvenih mreža i očekivanja. Također navodi da je prirodno da svi ponekad osjetimo anksioznost u nepoznatim situacijama ali onda kada nam ti osjećaji i misli remete svakodnevno funkcionisanje, potrebno je da učinimo nešto i pronađemo stručnu pomoć. Kao najbolji savjet za smanjenje anksioznosti istakla je izlaganje, odnosno činiti ono što nam izaziva strah kako bismo vježbom uvidjeli da situacija nije onakva kakvu je zamišljamo i da smo sposobni prevazići je. Osim toga, važno je podijeliti svoja iskustva u odnosima u kojima se osjećamo sigurni jer iako odnosi ponekad jesu razlog našeg straha ujedno su i kanal iscjeljenja.
Senida Hadžić, učesnica radionice, podijelila je s nama svoje utiske: „Kao student i zaljubljenik u psihologiju, radionicu koju smo imali sam pronašla izuzetno korisnom i zanimljivom. Đana je sasvim stručno i vješto kreirala opuštenu atmosferu odmah na samom početku i vjerujem da je svaki učesnik uživao u druženju i naučio nešto novo. Bila mi je čast biti dijelom ove radionice.“
Ovakvim i sličnim projektima Fondacija Izvor nade želi približiti mladima teme mentalnog zdravlja i osvijestiti da odlazak psihoterapeutu ne treba da bude tabu tema. Kada osjetimo da naši kapaciteti za riješavanje problema nisu dovoljni, uredu je pronaći pomoć i obratiti se stručnjacima.
U nastavku galerija fotografija sa radionice.
Da li smatramo da je mentalno zdravlje samo problem malog broja osoba koje imaju mentalne poteškoće? Ako se osjećamo tužno ...
Studentski dom “Prof. dr. Fikret Hadžić” jedini je u Bosni i Hercegovini i šire koji implementira vršnjačko mentorstvo kao ključnu ...
Od samog početka, bilo je jasno da ovo nije običan kamp. A to znači jedno: Raspusti nikada nisu bili zanimljiviji!Dok ...