U utorak 12. decembra, entuzijasti i stručnjaci iz oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike (STEM) okupili su se na našem tradicionalnom četvrtom po redu STEM Meetupu koji se održao u Studentskom domu prof. dr. Fikret Hadžić. Ovaj meetup pružio je učesnicima priliku za razmjenu ideja, iskustava i inspirativnih priča iz oblasti STEM disciplina.
Naši govornici ove godine bili su:
Q&A sesije tokom predavanja omogućile su gostima da postavljaju pitanja i učestvuju u interaktivnom dijalogu sa predavačima. Tematski raznolike diskusije obuhvatile su aktuelne trendove, inovacije i mogućnosti koje pruža STEM, stvarajući dinamičan prostor za razmjenu ideja.
Događaj je takođe bio odlična prilika za umrežavanje i povezivanje pojedinaca sa sličnim interesovanjima. Učesnici su mogli razgovarati sa kolegama, razmenjivati kontakte i stvarati nove veze koje bi mogle voditi do buduće saradnje ili projekata.
Na kraju događaja, prisutni su ostali inspirisani i motivisani, noseći sa sobom nove ideje, kontakte i perspektive o značaju nauke, tehnologije, inžinjeringa i matematike. STEM Meetup se pokazao kao ne samo edukativan događaj, već i kao platforma koja gradi most između entuzijasta i stručnjaka, podstičući dalji razvoj i inovacije u oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike.
Zašto je STEM važan?
STEM discipline su temelj za inovacije i tehnološki napredak. Kroz istraživanje i razvoj u ovim oblastima, dolazi do stvaranja novih tehnologija koje poboljšavaju naše živote, rešavaju globalne izazove i otvaraju vrata za nove mogućnosti. Zemlje koje ulažu u STEM obrazovanje i podržavaju istraživanje imaju tendenciju da budu ekonomski konkurentnije. Inovativne tehnološke kompanije i industrije koje se oslanjaju na STEM stručnjake igraju ključnu ulogu u stvaranju radnih mesta i povećanju ekonomske produktivnosti.
STEM obrazovanje podstiče razvoj kritičkog razmišljanja, analitičkih vještina i sposobnosti rješavanja problema. Ove kompetencije su dragocjene ne samo u STEM karijerama, već i u različitim drugim sektorima. U svijetu u kojem tehnologija igra ključnu ulogu, STEM obrazovanje je neophodno za pripremu budućih generacija. Djeca i mladi koji su obrazovani u STEM disciplinama imaju bolje šanse za uspjeh u digitalnom društvu.
Neke zanimljivosti o STEM-u:
· 50% privrednog rasta u posljednjih 50 godina bilo je zahvaljujući napretku tehnologije. Ključne kompanije koje su napravile revoluciju u našim životima (Google, Facebook, Apple, Amazon itd.) pokreće STEM pristup.
· Do 2027. godine očekuje se da će se broj STEM poslova udvostručiti u usporedbi s poslovima koji nisu STEM, a vodeće pozicije su računarstvo, inženjering i napredna proizvodnja.
· STEM poslovi plaćaju se dvostruko više od prosjeka. Oko 90% budućih poslova zapravo zahtijeva digitalnu pismenost.
· Vjeruje se da će potražnja u STEM karijerama biti veća od broja pojedinaca zainteresiranih za ta područja.
· Preko 50% tinejdžera nikada nije razmišljalo o karijeri u području povezanim sa STEM-om
· Tek svaki peti student smatra da ih je osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje pripremilo za STEM
· Više od polovice tinejdžera bilo bi zainteresirano za STEM kada bi imali učitelje koji uživaju uz predmetima koje predaju
· Ako do 5.razreda ne uključimo učenike u STEM, velika većina izgubit će interes
O GOVORNICIMA:
Elnur Tahirović – uspješni i cijenjeni doktor kardiolog, posvećeni profesor, edukator I istraživač od 2006 godine. Svoje doktorske studije završio je 2015. godine na Medicinskom Fakultetu Univerziteta u Sarajevu specijalizujući se u oblasti kardiohirurgije .Uposlenik je odjela za kardiovaskularnu hirurgiju,, na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Njegov revolucionarni rad I posvećenost širenju znanja kao profesor anatomije i fiziologije na Intrenacionalnom Burch Univerzitetu čine ga pravim svjetlom u svojoj oblasti.
Edin Omerovic – stekao je zvanje magistra elektrotehnike na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu specijalizujući se u u razvoju softvera za ugradbene sisteme. Već dvije godine uspješno surađuje s domaćim i međunarodnim firmama na projektima u oblasti automatike i IoT uređaja. Istinski je zaljubljenik u nauku, robotiku, ali i dijeljenje znanja.
Bekir Bustalic – svoje master zvanje u Informacionim tehnologijama stekao je na Internacionalnom Burch Univerzitetu, a iza sebe ima bogato desetogodišnje iskustvo na poziciji softverskog inžinjera koje je sticao u raznim kompanijama. Trenutno obnaša funkciju glavnog tehnološkog direktora (CTO) kompanije “Finshark”.
Lamija Šćeta – uvažena doktorica profesorica koja trenutno obnaša funkciju profesora matematike na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Autorica je dva univerzitetska udžbenika i preko 20 naučnih radova iz oblasti matematike i njene primjene. Mentor je brojnih diplomskih, magistarskih i doktorskih radova. Pored toga je i certificirani trener kritičkog mišljenja, kao i analize siromaštva u zemljama Balkana. Jedna je od idejnih organizatorica projekta “Volim matematiku” , kojem je cilj afirmisati matematiku u populaciji učenika osnovnih i srednjih škola.
Zahvaljujemo se našim dragim govornicima na njihovom izdvojenom vremenu i odazivu na poziv. Želimo im puno sreće i uspjeha u nastavku njihove karijere. Također želimo da se zahvalimo i našim vrijednim studenticama za koordinaciju događaja u sklopu volonterskih stuentskih timova Fondacije, projektnoj koordinatorici Dajani Brnadi kao i Iman Ahmić, Elviri Delić i Anesi Čutuni.
Izvor nade je Source of STEM!
PRIJAVA Dragi srednjoškolci i srednjoškolke, spremite se za nešto novo i uzbudljivo! 🚀Ako ste spremni za avanturu u kojoj ćete razviti ...
Da li smatramo da je mentalno zdravlje samo problem malog broja osoba koje imaju mentalne poteškoće? Ako se osjećamo tužno ...
Studentski dom “Prof. dr. Fikret Hadžić” jedini je u Bosni i Hercegovini i šire koji implementira vršnjačko mentorstvo kao ključnu ...