U utorak 12. decembra, entuzijasti i stručnjaci iz oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike (STEM) okupili su se na našem tradicionalnom četvrtom po redu STEM Meetupu koji se održao u Studentskom domu prof. dr. Fikret Hadžić. Ovaj meetup pružio je učesnicima priliku za razmjenu ideja, iskustava i inspirativnih priča iz oblasti STEM disciplina.
Naši govornici ove godine bili su:
Q&A sesije tokom predavanja omogućile su gostima da postavljaju pitanja i učestvuju u interaktivnom dijalogu sa predavačima. Tematski raznolike diskusije obuhvatile su aktuelne trendove, inovacije i mogućnosti koje pruža STEM, stvarajući dinamičan prostor za razmjenu ideja.
Događaj je takođe bio odlična prilika za umrežavanje i povezivanje pojedinaca sa sličnim interesovanjima. Učesnici su mogli razgovarati sa kolegama, razmenjivati kontakte i stvarati nove veze koje bi mogle voditi do buduće saradnje ili projekata.
Na kraju događaja, prisutni su ostali inspirisani i motivisani, noseći sa sobom nove ideje, kontakte i perspektive o značaju nauke, tehnologije, inžinjeringa i matematike. STEM Meetup se pokazao kao ne samo edukativan događaj, već i kao platforma koja gradi most između entuzijasta i stručnjaka, podstičući dalji razvoj i inovacije u oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike.
Zašto je STEM važan?
STEM discipline su temelj za inovacije i tehnološki napredak. Kroz istraživanje i razvoj u ovim oblastima, dolazi do stvaranja novih tehnologija koje poboljšavaju naše živote, rešavaju globalne izazove i otvaraju vrata za nove mogućnosti. Zemlje koje ulažu u STEM obrazovanje i podržavaju istraživanje imaju tendenciju da budu ekonomski konkurentnije. Inovativne tehnološke kompanije i industrije koje se oslanjaju na STEM stručnjake igraju ključnu ulogu u stvaranju radnih mesta i povećanju ekonomske produktivnosti.
STEM obrazovanje podstiče razvoj kritičkog razmišljanja, analitičkih vještina i sposobnosti rješavanja problema. Ove kompetencije su dragocjene ne samo u STEM karijerama, već i u različitim drugim sektorima. U svijetu u kojem tehnologija igra ključnu ulogu, STEM obrazovanje je neophodno za pripremu budućih generacija. Djeca i mladi koji su obrazovani u STEM disciplinama imaju bolje šanse za uspjeh u digitalnom društvu.
Neke zanimljivosti o STEM-u:
· 50% privrednog rasta u posljednjih 50 godina bilo je zahvaljujući napretku tehnologije. Ključne kompanije koje su napravile revoluciju u našim životima (Google, Facebook, Apple, Amazon itd.) pokreće STEM pristup.
· Do 2027. godine očekuje se da će se broj STEM poslova udvostručiti u usporedbi s poslovima koji nisu STEM, a vodeće pozicije su računarstvo, inženjering i napredna proizvodnja.
· STEM poslovi plaćaju se dvostruko više od prosjeka. Oko 90% budućih poslova zapravo zahtijeva digitalnu pismenost.
· Vjeruje se da će potražnja u STEM karijerama biti veća od broja pojedinaca zainteresiranih za ta područja.
· Preko 50% tinejdžera nikada nije razmišljalo o karijeri u području povezanim sa STEM-om
· Tek svaki peti student smatra da ih je osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje pripremilo za STEM
· Više od polovice tinejdžera bilo bi zainteresirano za STEM kada bi imali učitelje koji uživaju uz predmetima koje predaju
· Ako do 5.razreda ne uključimo učenike u STEM, velika većina izgubit će interes
O GOVORNICIMA:
Elnur Tahirović – uspješni i cijenjeni doktor kardiolog, posvećeni profesor, edukator I istraživač od 2006 godine. Svoje doktorske studije završio je 2015. godine na Medicinskom Fakultetu Univerziteta u Sarajevu specijalizujući se u oblasti kardiohirurgije .Uposlenik je odjela za kardiovaskularnu hirurgiju,, na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Njegov revolucionarni rad I posvećenost širenju znanja kao profesor anatomije i fiziologije na Intrenacionalnom Burch Univerzitetu čine ga pravim svjetlom u svojoj oblasti.
Edin Omerovic – stekao je zvanje magistra elektrotehnike na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu specijalizujući se u u razvoju softvera za ugradbene sisteme. Već dvije godine uspješno surađuje s domaćim i međunarodnim firmama na projektima u oblasti automatike i IoT uređaja. Istinski je zaljubljenik u nauku, robotiku, ali i dijeljenje znanja.
Bekir Bustalic – svoje master zvanje u Informacionim tehnologijama stekao je na Internacionalnom Burch Univerzitetu, a iza sebe ima bogato desetogodišnje iskustvo na poziciji softverskog inžinjera koje je sticao u raznim kompanijama. Trenutno obnaša funkciju glavnog tehnološkog direktora (CTO) kompanije “Finshark”.
Lamija Šćeta – uvažena doktorica profesorica koja trenutno obnaša funkciju profesora matematike na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Autorica je dva univerzitetska udžbenika i preko 20 naučnih radova iz oblasti matematike i njene primjene. Mentor je brojnih diplomskih, magistarskih i doktorskih radova. Pored toga je i certificirani trener kritičkog mišljenja, kao i analize siromaštva u zemljama Balkana. Jedna je od idejnih organizatorica projekta “Volim matematiku” , kojem je cilj afirmisati matematiku u populaciji učenika osnovnih i srednjih škola.
Zahvaljujemo se našim dragim govornicima na njihovom izdvojenom vremenu i odazivu na poziv. Želimo im puno sreće i uspjeha u nastavku njihove karijere. Također želimo da se zahvalimo i našim vrijednim studenticama za koordinaciju događaja u sklopu volonterskih stuentskih timova Fondacije, projektnoj koordinatorici Dajani Brnadi kao i Iman Ahmić, Elviri Delić i Anesi Čutuni.
Izvor nade je Source of STEM!
U studentskom domu Prof.dr. Fikret Hadžić, u Fondaciji “Izvor nade”, u saradnji sa TPO Fondacijom kroz njihov projekat UNIGEM, 11. ...
Ovog decembra, Fondacija Izvor nade realizovala je 9. izdanje Mini škole neformalne edukacije pod nazivom “Ready, Set, Future! - Skillaj ...
Imaš ideju koja bi mogla napraviti razliku u zajednici? PCM (Project Cycle Management) program je osmišljen za ljude poput tebe ...