Fondacija Izvor nade kreira programe podrške studentima i studenticama u odnosu na potrebe mladih i njihove izazove.
Vršnjačko mentorstvo je ključan segment. U studentskim domovima, vršnjački mentori imaju aktivnu i vidljivu ulogu u kreiranju povoljne kulture i okruženja zajednice mladih koja im pomaže u socio-emocionalnom razvoju.
Mentori, kao i mentiji, stiču benefite programom. Kroz angažman, unapređuju lične i profesionalne vještine, rade u timu te stiču znanja kroz supervizijski i edukacijski dio projekta. U martu, ponovo smo se družili i osnaživali na drugom Treningu za vršnjačke mentore.
Trening je održan 2. i 3.3. 2024. na Bjelašnici, Hotel Han, za 15 vršnjačkih mentora i mentorica Fondacije. Nakon semestra mentorskog programa u kojem smo sklapali prijateljstva i realizirali raznovrstan domski sadržaj, ali i ispitnih perioda, treningom punimo energiju za dalje i osnažujemo timski rad. Planinski ambijent je bio posebno povoljan prostor za odmor i udaljavanje od buke i svakodnevnih briga. Ovogodišnji trening bio je baziran na mindfulnessu te ličnim ciljevima i razvoju.
Team building za učesnike pripremili su koordinatori vršnjačkog mentorstva Senida Hadžić, studentica psihologije i Ajdin Dervić, student softverskog inžinjeringa. Kroz edukacijski dio, mentori i mentorice su imali priliku bliže upoznati i učiti od menadžmenta Fondacije i voditelja projekta.
Imati ciljeve se ponekad podrazumijeva, ali kroz različite identitete, očekivanja društva, mladi se mogu osjećati izgubljeno i bespomoćno. Kroz radionicu su predstavljeni alati za kreiranje mjerljivih, jasnih i autentičnih ciljeva, kojima želimo posvetiti svoje vrijeme, prilagođenih našim interesima i mogućnostima. Mentorstvo je također dio njihovog identiteta, te će uspostavljanje takvih ciljeva i za ovu ulogu pomoći osjećaju samoefikasnosti i produktivnosti.
U kreiranju domskog sadržaja ali i izazovima, vještina rješavanja problema je važan dio alata vršnjačkih mentora. Radionicom je predstavljen značaj kreativnosti u rješavanju problema i jedna drugačija percepcija na probleme uopće. Posmatrati probleme kao izazove, zagonetke, spoznati kreativnost kao vještinu koju možemo unaprijeđivati, poruke su koje bude igru, maštu i raznolikost u poslovima koji u životima odraslih, djeluju naporno i teško.
Razgovor o mentalnom zdravlju je važan dio naših edukacija za vršnjačke mentore. Odgovarali smo na pitanja:
Šta je mentalno zdravlje? Koji su sve izazovi mentalnog zdravlja mladih? Kako izgleda idealni ambijent koji podržava mentalno zdravlje i well being? Kakva je naša odgovornost u tome?
Svakako, važno nam je da se mentori kroz program i dobro zabave. Pogledajte atmosferu i naše radionice koje objedinjuju zabavu i edukaciju kroz fotografije.
U organizaciji Fondacije "Izvor nade", ove godine je po prvi put održan foto konkurs za mlade pod nazivom "Bosna i ...
Sanjate li o ljetu ispunjenom uzbuđenjem, smijehom i neprocjenjivim iskustvima? Želite li istražiti svoje talente, razviti nove vještine i upoznati ...
Pošalji fotografije Poziv za učešće u takmičenju dokumentarne fotografije 2024Dragi mladi ljubitelji fotografije!Fondacija Izvor nade vas poziva da učestvujete u našem ...