U Fondaciji “Izor nade”, 8. Marta 2024. Imali smo čast ugostiti ovogodišnje izdanje svjetske inicijative, FREE MARKET ROAD SHOW 2024., za Grad Sarajevo.
Ovogodišnji Free Market Road Show, pod nazivom “Razbiti barijere – pokrenuti promjene”, započela je u Briselu 5. marta. Sarajevo je druga stanica među 36 gradova predviđenih za ovu godinu. Posljednja stanica i domaćin bit će London 21. maja.
Free Market Road Show 2024. više je od događaja; to je pokret prema osvjetljavanju, osnaživanju i “opremanju” ljudi alatima za oblikovanje svjetlije, slobodnije budućnosti. Zajedno, razbijamo barijere i pokrećemo promjene kako bismo postigli prosperitetnu i održivu sutrašnjicu. Dijelom smo dijaloga i naš glas se čuje!
Započeta 2008. godine, Free Market Road Show inicijativa okuplja renomirane ekonomske stručnjake, vodeće političare i istaknute poslovne lidere svake godine kako bi raspravljali o trenutnim ekonomskim problemima i mogućim rješenjima na različitim lokacijama širom Evrope, Kavkaza i SAD-a. Također pruža nevjerovatne mogućnosti umrežavanja za sudionike i one unutar evropskog pokreta za slobodno tržište.
Austrijski ekonomski centar (AEC), u saradnji s preko 100 vodećih think tankova i univerziteta širom Evrope, Kavkaza i SAD-a, te u saradnji s međunarodnim partnerima poput Globalnog filantropskog fonda, Friedrich Naumann Foundation for Freedom, Americans for Tax Reform, Competitive Enterprise Institute, World Taxpayers Associations, Evropean Students for Liberty i F.A. v. Hayek Institut, ponosno predstavlja “Besplatnu turneju Slobodnog tržišta”, koja obilazi mnoge prijestolnice u Evropi, SAD-u i na Kavkazu – od Skandinavije do Balkana, od Atlantskog oceana do Crnog mora.
Upoznajmo se, učimo i rastimo zajedno – jedna je od vodilja cjelokupnog projekta.
Free Market Road Show okuplja vodeće poslovne ljude, izvanredne naučnike i studente, vođe mišljenja, stručnjake za politiku, izabrane službenike, diplomate i druge zainteresirane strane iz cijele Evrope kako bi otvoreno raspravljali o temeljnim evropskim vrijednostima – temi koja nedostaje u nedavnim političkim raspravama unutar Evrope koje su se gotovo isključivo fokusirale na krizu COVID-19. Nedavni politički razvoji u Evropi vidjeli su porast popularnosti i parlamentarnog predstavljanja političkih stranaka koje zagovaraju politiku populizma, državnih velikodušnosti, nacionalizaciju sektora gospodarstva i financiranje nerealno raskošnih proširenja postojećih sigurnosnih mreža. To je posebno mlađa generacija koja prihvaća i pokreće ovaj trend.
Važno je da istaknemo, da pored Free Market Road Show-a, na 8. mart se obilježava Međunarodni dan žena, a Međunarodni dan žena služi kao trenutak za žene širom svijeta da poštuju svoje borbe i slave svoje uspjehe. Ujedinjeni narodi službeno su proglasili 8. mart Međunarodnim danom žena 1975. godine. Histrijat ovog dana može se pratiti do izazova s kojima su se suočavale radnice krajem devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća. Želimo vam svima sretan 8. mart, koji označava kontinuirane napore žena tokom godina da postignu pravdu i jednakost za sebe i svoju djecu. Posebno u vremenima kada su ljudsko dostojanstvo i životi žena širom svijeta ugroženi različitim nepravdama, uništenjem i patnjom. U nadi da će sljedeći 8. mart, kao i svaki drugi dan, donijeti mir, prosperitet i blagostanje.
Na ovogodišnjem Free Market Road Show-u u Sarajevu, ukupno smo imali 4 govornika.
U eri neviđenih izazova i promjenjivih paradigmi, FREE MARKET ROAD SHOW 2024. stoji na čelu poticanja kritičkog diskursa i inovacija. Dok se krećemo kroz krajolik obilježen postpandemijskim svijetom, eskalirajućim geopolitičkim napetostima i potragom za održivim razvojem, Besplatna turneja Slobodnog tržišta nudi svjetionik jasnoće i platformu za živu raspravu.
Fokus ove godine, “Razbiti barijere”, utjelovljuje predanost istraživanju neistraženih teritorija u donošenju politika, ekonomiji i društvenom diskursu. Cilj nam je razotkriti složenosti savremenog upravljanja i ekonomskih sistema, izazvati status quo i zamisliti EU i SAD koji su slobodni, dinamični i prosperitetni.
“Ignite Change”, odabrani podnaslov, odražava predanost ne samo razmatranju trenutnih problema, već i napredovanju s inovativnim rješenjima. Od utjecaja digitalnih valuta na globalne finansije do uloge umjetne inteligencije u oblikovanju budućnosti rada, bavimo se temama koje rezoniraju s mladima današnjice i vođama sutrašnjice.
U posljednjih nekoliko godina svjedočili smo značajnim promjenama u globalnoj dinamici – porast digitalnih ekonomija, promjene u međunarodnim trgovinskim obrascima i obnovljeni fokus na klimatske promjene i održivost. Ovi razvoji, zajedno s trajnom raspravom o individualnim slobodama i intervenciji vlade, čine srž ovih debata.
Ovogodišnje izdanje FMRS 2024. u Sarajevu održano je u studentskom domu Fondacije izvor nade koji je posthumno nazvan po prof. dr. Fikretu Hadžiću.
Prof. dr. Fikret Hadžić preminuo je 2018. godine. Bio je ekonomist koji je osmislio i vodio smjer za islamsko bankarstvo i finansije na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Osnovao je Centar za islamsku ekonomiju, bankarstvo i finansije, kao i Evropsko udruženje za islamsku ekonomiju, bankarstvo i finansije. Bio je prepoznat kao vrhunski stručnjak u ovim područjima, kako u Bosni i Hercegovini, tako i globalno.
Zaključno, molimo vas da ostanete dosljedni u svojoj predanosti biti katalizatori pozitivnih promjena. Neka naša zajednička nastojanja razbiju barijere, potičući budućnost koja je i prosperitetna i održiva.
GOVORNICI:
Vojin Golubović – „Strategije ekonomije nakon pandemije“
Mitja Steinbacher – “Tehnološke inovacije i slobodna tržišta”
Anders Ydstedt – „Održivi razvoj i slobodna tržišta“
Martin Gundinger – “Digitalne valute i financijska sloboda”
Mitja Steinbacher
Docent dr. Mitja Steinbacher ima diplomu magistra matematičke ekonomije i doktorat iz ekonomije. Magistrirao je 2006. godine, a njegov diplomski rad bio je prvi koji je primijenio Chebyshevovu kolokacijsku metodu na Hallov opći model ravnoteže. Doktorirao je 2016. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Mariboru s tezom “Zamka likvidnosti i stabilni domeni bankarskog sustava: mrežni pristup”.
Njegovi istraživački interesi uključuju numeričku ekonomiju, simulacijske metode u agentno orijentiranoj ekonomiji, mreže u ekonomiji i financijama, teoriju igara i dinamiku strategija, analizu ekonomskih politika i ekonomiju pravila. Njegov rad temelji se na načelima austrijske škole ekonomske misli i metodologije, koja podržava uporabu umjetnih simulacijskih okruženja. Posvećuje svoju znanstvenu i nastavnu karijeru razvoju Fakulteta za pravo i poslovne studije Katoličkog instituta u Katoličkom sveučilištu. Habilitiran je kao docent primijenjene ekonomije i ekonometrije na Sveučilištu u Mariboru.
Dr. Steinbacher je gostujući profesor na Ekonomskom fakultetu, Ekonomiji i društvenim znanostima Christian Albrechts University of Kiel (Njemačka), gdje predaje kolegij Mreže u ekonomiji i financijama na Međunarodnom magistarskom studiju ekonomije i financija.
Od 1. augusta 2021. godine postao je dekan Fakulteta za pravo i poslovne studije.
Anders Ydstedt
Anders Ydstedt je savjetnik u kompaniji Scantech Strategy Advisors za glavne švedske industrijske i poslovne organizacije. Također je poduzetnik, autor i predsjednik Svensk Tidskrift, tjednog časopisa o politici, ekonomiji i kulturi, osnovanog 1911. godine.
Ydstedt je ranije napisao knjige o oporezivanju, važnosti slobodne mobilnosti, važnosti privatnog vlasništva, a nedavno i o tome kako je visokoporezna Švedska ukinula porez na nasljedstvo (2015.).
Zajedno sa suprugom Susanne, vlasnik/utemeljitelj je i suvlasnik nekoliko malih poduzeća, među kojima je Rymdweb AB, vodeći registar za prethodno korištene domene s ekstenzijama .se i .nu.
Martin Gundinger
Martin Gundinger pridružio se Austrijskom ekonomskom centru 2016. godine i trenutno radi kao viši istraživački saradnik. On je ekonomist s raznolikim interesima u mnogim drugim područjima, uključujući filozofiju, psihologiju, medicinu i IT. Snažno vjeruje u ljudsku sposobnost da poboljšaju vlastiti život i živote drugih. Također je strastven oko tehnologija najnovije generacije koje ljudima omogućavaju da preuzmu kontrolu nad svojim životima i suprotstave se naizgled nadmoćnoj vlasti vlade. Također radi istraživanja o porezima i poreznoj politici, u kojem svojstvu je već tri puta pozvan kao stručnjak na parlamentarni saslušanja u Austriji.
Vojin Golubović
Vojin Golubović je ekonomist koji je započeo svoj profesionalni angažman u Institutu za strateške studije i prognoze (ISSP) 2006. godine. Trenutno obnaša dužnost višeg istraživača u tom institutu. Od 2008. godine radi kao saradnik na Fakultetu za međunarodnu ekonomiju, financije i poslovanje na Univerzitetu Donja Gorica (UDG). Ima vrijedno iskustvo u ekonomskim analizama, demografiji, migracijama itd. Autor je ili koautor brojnih publikacija i nacionalnih izvještaja koji se odnose na ekonomske politike koje promoviraju ekonomske slobode (obuhvaćajući područja poput ljudskog razvoja, tržišta rada itd.) Golubović je član nacionalnih i međunarodnih interdisciplinarnih istraživačkih timova i mreža, član Udruženja ekonomista i menadžera Crne Gore; član Radne grupe za pripremu pregovora za pristupanje Crne Gore EU (Poglavlje 18: Statistika); Član Nacionalnog vijeća za konkurentnost. Trenutno je doktorand na Fakultetu za međunarodnu ekonomiju, financije i poslovanje, UDG / smjer: Međunarodna ekonomija.
U studentskom domu Prof.dr. Fikret Hadžić, u Fondaciji “Izvor nade”, u saradnji sa TPO Fondacijom kroz njihov projekat UNIGEM, 11. ...
Ovog decembra, Fondacija Izvor nade realizovala je 9. izdanje Mini škole neformalne edukacije pod nazivom “Ready, Set, Future! - Skillaj ...
Imaš ideju koja bi mogla napraviti razliku u zajednici? PCM (Project Cycle Management) program je osmišljen za ljude poput tebe ...