Samid Velagić je student treće godine Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. Rođen je u Wiesbadenu (SR Njemačka) ali je svoje akademske puteve usmjerio prema domovini Bosni i Hercegovini.
Velagić je stipendista Fondacije “Izvor nade“ od 2015. godine. Kroz svoj rad sa mladima pokušava ukazati na značaj likovnog izražaja te prodajom slika obezbijediti sredstva za stipendiranje učenika i studenata.
U intervjuu za oficijalnu stranicu Fondacije “Izvor nade“ Velagić otkriva kada se javila želja za likovnom umjetnošću, pravcima u slikarstvu, prvoj izložbi, likovnim uzorima.
Kada se javila želja da umjesto pisane riječi koristite vizuelni opis?
Cijela moja priča počela je od osnovne škole, nepromišljneih crteža, šaranja pa do postepenog angažmana na likovnim sekcijama. Nakon osnovne škole, upisujem Srednju školu za primjenjeno slikarstvo u Tuzli gdje nastavljam sa istraživačkim radom. U slikarstvu se pronalazim, to me ispunjava i čini me sretnim.
Koje poruke pokušavate prenijeti kroz vaša djela?
Nekih skrivenih poruka još nema, ali zelim radom pokazati da mladi ljudi trebaju raditi ono što vole.
Student ste Akademije likovnih umjetnosti BiH? Koji pravac vas najviše zaokuplja? Zbog čega?
Na ALU sam na smjeru grafika. To volim, radim i izučavam jer iz dana u dan otkrivam nove stvari i tehnike.
Stipendista ste Fondacije “Izvor nade“. Kako izgraditi kvalitetniji obrazovni sistem u BiH?
Mislim da se slika obrazovnog sistema može popraviti tako što se studentima i učenicima obezbijede bolji uslovi za izučavanje materije kojom se bave.
Do sada ste organizirali jednu izložbu slika od čije je prodaje prihod usmjeren na stipendiranje učenika i studenata?
Bilo je to odlično iskustvo, 4 slike su prodane za više od 2000 KM, a činjenica da su sredstva otišla u stipendiranje učenika i studenata me čini presretnim i ponosnim.
Ko su vam likovni uzori?
Likovnih uzora ima mnogo, najprije bih naveo Francisco Goya, Rembrandt i naravno Albrecht Dürer, koji su pored slikarstva bavili se uspješno i grafikom.
Da li je likovni izražaj dovoljno snažno sredstvo da se dopre do današnjeg čovjeka?
Likovna umjetnost danas teško dopire do čovjeka, jer je društvo zadojeno muzikom i slikama koje proizilaza iz kiča i šunda.
Kome biste i zbog čega posvetili prvu izložbu fotografija?
Svoju prvu izložbu bih posvetio svojim prijateljima, profesorima, i porodici, odnosno ljudima koji mi daju podršku u onome što radim.
Sjećate li se prve slike koju ste nacrtali i o čemu njeni motivi govore?
Davno je to bilo, mislim da se radilo o nekom stablu kojeg sam nacrtao na času prirode i društva.
Koji je vaš životni moto?
Moj životni moto glasi “U životu radi ono što voliš“.
[URIS id=4451]
U subotu 22. januara u Zagrebu održano međunarodno dvoransko takmičenje pod nazivom “Otvoreno prvenstvo grada Zagreba”. Samo nekoliko dana poslije ...
Čast nam je što iz generacije u generaciju među našim stipendistima imamo i studente koji svojim trudom, zalaganjem i postignućima ...
Poznato je da među našim stipendistima i alumnistima imamo studente i ljude različitih profila, koji ostvaruju uspjehe na raznim poljima. ...