Fondacija „Izvor Nade“ u Sarajevu dugi niz godina nudi podršku mladim ljudima, usmjeravajući ih ka akademskom, profesionalnom i ličnom napredovanju. Između ostaloga, njen rad prepoznatljiv je po volonterskim projektima koji donose koristi zajednici, ali i izuzetna iskustva onima koji volontiraju. U nastavku slijedi osvrt na nekoliko priča i događaja koji pokazuju kako volonterstvo u Fondaciji istovremeno gradi solidarnost i oblikuje buduće generacije odgovornih građana.
Volonterstvo u Fondaciji „Izvor Nade“ doživljava se kao istinska prilika za lični rast i nesebičan doprinos društvu. Među volonterima se ističe Nedžla Čolo, stipendistica koja svoje iskustvo opisuje riječima:
“U svijetu gdje se problemi ponekad čine većima od nas samih, ja sam svoj mir pronašla u volontiranju. Neki bježe u muziku, sport ili umjetnost, ja bježim u ljude. Volontiranje mi nije samo aktivnost, to je prostor u kojem dišem punim plućima, gdje se moje misli bistre, a srce puni nečim što se ne može kupiti, svrhom. Budi VIRalan u dobru. Jer svaki mali korak ostavlja veliki trag.”
Uz poruku “Budi VIRalan – Volontiraj i rasti,” Fondacija je tokom zimskog semestra okupila studente oko različitih zadataka: pružanje edukacijskih radionica mlađima, saradnja s nevladinim organizacijama, posjete domovima za starije, pa sve do različitih humanitarnih kampanja. Preko 1000 sati volonterskog rada u samo jednom semestru dovoljno govori o žaru i posvećenosti volontera.
Fondacija posvećuje veliku pažnju projektima namijenjenim djeci i srednjoškolcima. STEM Kids kampovi predstavljaju trodnevne susrete s naukom i tehnologijom za osnovce, gdje stipendisti Fondacije drže radionice iz osnova robotike, kodiranja i hemijskih ogleda. Volonterka Hana Ganić spominje dječaka s jednog takvog kampa:
“Jedan dječak je ostavio uticaj na mene sa svojim divnim ponašanjem na STEM kids. Zaista je kulturan i pametan. Na kraju vikenda me zagrlio i rekao kako ću mu nedostajati dok je suzdržavao suze. I ja sam zamalo zaplakala na to.”
Jednako važne su radionice Teen Talks, gdje se srednjoškolci i brucoši susreću s temama mentalnog zdravlja, motivacije i izazova na prijelazu u studentski život. Studenti-volonteri, uz stručne saradnike, pomažu mlađim kolegama da steknu vještine i samopouzdanje potrebne za buduće korake.
Humanitarne posjete domovima za starije unose toplinu i stvaraju dragocjenu vezu između različitih generacija. Jedna takva akcija realizovana je u staračkom domu „Sentivo“ u Sarajevu, gdje su stipendisti uz razgovor, igru i podršku proveli dan s njegovim štićenicima. Adina Jusufspahić, oduševljena utiscima, opisala je kako ju je ova posjeta podstakla da u starijim sugrađanima prepozna zajednički duh prijateljstva i brige:
“Nikada se nećemo zasititi pravih, istinskih prijatelja i nikada nam njihovo prisustvo nije bilo od većeg značaja, nego sada. Njima, koji su daleko od svoje djece, i nama, koji smo daleko od svojih roditelja, u novom okruženju koje nazivamo domom.”
Ovaj doživljaj najbolje pokazuje dvostruku korist volonterskog rada: starijim ljudima daruje osjećaj da nisu zaboravljeni, dok mladi dobijaju lekciju iz empatije i međusobnog razumijevanja.
Tokom Ramazana 2025. Fondacija je koordinirala akciju “Iftari 2025,” nastavljajući višegodišnju tradiciju pomoći socijalno ugroženim porodicama. Studenti su, kroz pripremu i raspodjelu iftara, obišli osam različitih općina širom Bosne i Hercegovine. Tom prilikom podijeljeno je više od 1.400 iftarskih obroka i stotine paketića za najmlađe. Uz jela i skromne poklone, ovi iftari donijeli su zajednici osjećaj solidarnosti i uzajamne podrške, posebno važan u svečanom ramazanskom ozračju.
Volonterski rad u Fondaciji obuhvata i mentorski program: stariji studenti pomažu novim stipendistima prilikom prilagodbe na studij i život u domu. Amar Jusić, govoreći o zajedništvu u studentskom domu “Prof. dr. Fikret Hadžić,” ističe kako svaka volonterska aktivnost donosi osjećaj jedinstva i pripadanja:
“Ono što ovaj dom čini posebnim jeste osjećaj pripadnosti i zajedništva koji se stvara kroz međusobnu podršku i zajedničke aktivnosti. Posebno sam to osjetio kroz volontiranje – od unošenja peleta do sudjelovanja u ozbiljnijim dešavanjima. Svaki angažman nosio je sa sobom osjećaj zajedničkog cilja i međusobne podrške.”
Takvi primjeri pokazuju kako volontiranje istovremeno razvija liderske i organizacijske sposobnosti kod starijih studenata, a novima ulijeva sigurnost i olakšava prve korake na fakultetu.
Uz brojne humanitarne akcije, Fondacija posebno ističe i inicijative poput dobrovoljnog darivanja krvi, koje predvode sami studenti. Adnan Ibrahimkadić, osnivač grupe MEDI-FIN, prisjeća se kako je samo jedna prezentacija o važnosti transfuzije podstakla nove davaoce da se priključe:
“Nije bilo puno pitanja, ali na kraju prezentacije, nekoliko njih mi je prišlo i reklo da nikada ranije nisu razmišljali o tome, ali da sada žele postati redovni davaoci krvi. Iz te prezentacije koja je bila dan prije darivanja krvi, uspješno je njih 8 dalo krv.”
Ovakve priče govore o snazi volonterske inicijative – mladi studenti stvaraju ambijent u kojem plemenita ideja djeluje na druge i postaje djelo koje može spasiti živote.
Kroz različite projekte i svjedočanstva studenata jasno je da volonterski angažman u Fondaciji „Izvor Nade“ donosi višestruku korist i učesnicima i zajednici. Na ličnom nivou, volontiranje pomaže mladima da se razviju, pronađu motivaciju i nauče cijeniti timski rad, empatiju i društvenu odgovornost. S druge strane, šira zajednica dobija konkretnu podršku – od osnaživanja srednjoškolaca, preko druženja s osobama treće dobi, do kampanja koje smanjuju teret siromaštva ili nedostatka zdravstvene zaštite.
Riječi Adnana Ibrahimkadića možda najbolje sumiraju suštinu ovih aktivnosti: volontiranje nije samo čin rada, nego način da pokrenemo sebe i druge. Upravo iz te želje da „budemo dio promjene“ nastaju trajna prijateljstva, otkrivaju se skriveni talenti i njeguje se duh solidarnosti. Kroz lične priče volontera, Fondacija „Izvor Nade“ pokazuje da svaki pojedinačni doprinos – ma koliko izgledao mali – može pokrenuti velike promjene u životima drugih i u nama samima.
Fondacija „Izvor Nade“ iz Sarajeva već 16 godina pokazuje kako se svaka ramazanska noć može pretvoriti u priliku za solidarnost, ...
Protekle sedmice smo u prostorijama Fondacije Izvor Nade održali predramazanski program u susret mubarek ramazanskim danima. U krugu naših donatora, ...
Fondacija Izvor Nade je tokom proteklih sedmica organizovala video konkurs pod nazivom „Ja BiH Nezavisnost“. Ideja je bila da se ...